X

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )


  Odpowiadanie na Radowicki Szymon
Informacje niezarejestrowanego użytkownika
Wpisz swoją nazwę
Kody buttonów
 Tryb wspomagany
 Tryb normalny
  Zamknij wszystkie tagi


Otwarte tagi: 
Wpisz treść postu
Emotikony szybkiego wyboru
smilie  smilie  smilie 
smilie  smilie  smilie 
smilie  smilie  smilie 
smilie  smilie  smilie 
smilie  smilie  smilie 
smilie  smilie  smilie 
smilie  smilie  smilie 
smilie     
Pokaż wszystkie

Opcje postu
  Włączyć emotikony?
Ikona postu                                 
                                
  [ Use None ]
 


Ostatnie 10 postów [w odwrotnej kolejności]
prawdapunk Napisano Mar 4 2005, 11:46 PM
  http://ibw.com.pl/modules/xfsection/articl...p?articleid=144
seksa Napisano Feb 4 2005, 07:48 PM
  Jedna z zapomnianych postaci polskiego anarchizmu. Szymon Radowiecki.

Za poprostu:
(1891-1956) Anarchista argentyński polsko-żydowskiego pochodzenia, wykonawca zamachu na szefa policji Buenos Aires.

W krajach Ameryki znany jako Simón Radowitzki urodził się 10 listopada 1891 roku w Szczepanowicach na Ukrainie w rodzinie polskich Żydów.

W ruchu anarchistycznym działał już na terenie ówczesnej Rosji. Postrzelony przez kozaków w czasie protestu, prze¶ladowany w wyniku represji, które spotkały anarchistów po rewolucji 1905 roku, zmuszony do emigracji, by po wielu perypetiach osi±¶ć się Argentynie.

Pracuje w przemy¶le metalurgicznym, aktywnie działa w ruchu robotniczym. 14 listopada 1909 roku z okrzykiem Niech żyje anarchia! rzuca bombę w karetę szefa policji w Buenos Aires, pułkownika Ramona L. Falcon, odpowiedzialnego za → masakrę pierwszomajowej manifestacji anarchistycznej w tymże roku (zginęło 8 osócool.gif.

Wyniku wybuchu ¶mierć ponosi Falcón oraz jego sekretarz Juan Alberto Lartigau. Radowicki próbuje dokonac samobójstwa, zostaje jednak pochwycony i skazany na karę ¶mierci, która ze wzgledu na jego młody wiek (18) zostaje zamieniona na dożywocie w obozie koncentracyjnym w Ushuaia na Ziemi Ognistej.

Od tego czasu znajduje się w celi cierpień; więĽniów wsadza się do worka dwu metrowego lochu, gdzie się ich trzyma miesi±cami, a naczelnicy sady¶ci znęcaj± się nad nimi w nieludzki sposób. W całej Argentynie mówi± z drżeniem o tym piekle w Patagoni. - tak w 1928 roku pisała Walka w materiale na rzecz uwolnienia Radowickiego.

Mimo straszliwych warunków panuj±cych w obozie i gruĽlicy Radowicki nie poddaje się i 7 listopada 1918 roku ucieka, lecz po miesi±cu zostaje schwytany w Chile i odesłany do Ushuaia.

Argentyński ruch robotniczy walczy o jego uwolnienie - organizuj±c strajki pod hasłem: Wolno¶ć dla Radowickiego. W tym czasie znany on już jest jako ¶więty z Ushuaia lub męczennik anarchii. Do walki przył±cza się również Międzynarodowe Towarzystwo Robotników.

Międzynarodowe naciski społeczne odnosz± rezultat i po przeszło 20 latach niewoli 14 kwietnia 1930 roku Radowicki zostaje w ramach łaski uwolniony przez prez. Irigoyena i może wyemigrować do Urugwaju, gdzie natychmiast zostaje uwięziony. Stamt±d wkrótce wyrusza do Hiszpanii by walczyć po stronie rewolucji anarchistycznej. Po zwycięstwie wojsk gen. Franco, ponownie zostaje zmuszony do emigracji.

Zniszczona w wyniku wybuchu kareta płk. Falcona
Dopiero w roku 1940 osiedla się w Meksyku, gdzie pozostaje do końca życia, aktywnie wspieraj±c międzynarodowy ruch anarchistyczny.

Zmarł 29 lutego 1956 roku w Ciudad Mexico.
Zobacz cały temat (otwórz w nowym oknie)
Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 15th August 2005 - 05:16 AM

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.