Skoro by³o ju¿ o obecnych organizacjach A w kraju to warto by wymieniæ te¿ te przedwojenne:
Anarchistyczna Federacja Polski
Grupa Anarchistów – Komunistów „Internacjona³”
Zmowa Robotnicza
Grupa Anarcho–Spiskowa
Czarny Sztandar
Grupa Rewolucjonistów–Terrorystów
Grupa Syndykalistów–Maksymalistów
Grupa Anarchistyczna „Chleb i Wolno¶æ”
Stowarzyszenie Anarchistów–Komunistów „¦mieræ”
Proletariat (nie myliæ z inn± komunistyczn± grupa o tej samej nazwie)
Swoboda
Czarny Kruk
Anarchia
Walka
Butownik
Ekspropriatorzy
Czerwona Reka
Czarny Orzel
Rewolucyjni M¶ciciele
Federacja Anarchistyczna Polski i Litwy
Warszawska Grupa Anarchistów-Komunistów „Wolno¶æ”
Grupa Anarchistyczna „Czerwona Chor±giewka”
Zwi±zek Syndykalistów Polskich
Pisma i gazety:
G³os Anarchisty
Najmita
Przebudowa
Walka Klas
G³os Rewolucji
Czy kto¶ zna jeszcze jakie¶ inne?
Krótki opis:
http://klapek.host.sk/prlictxt.htm#4.
Anarchizm w Polsce
Polski anarchizm nigdy nie sta³ siê znacz±c± si³± polityczn± czy filozofi± poci±gaj±c± za sob± rzesze zwolenników. Jednak¿e b³êdem jest pomijanie jego wp³ywu na historiê kraju w XX wieku. Mimo niewielkiej liczby zwolenników by³ widoczny w pierwszych latach swojej dzia³alno¶ci za spraw± propagandy czynem i agitacji w¶ród najni¿szych klas spo³ecznych.
Pierwsza grupa wyra¼nie odwo³uj±ca siê do idei anarchistycznych powsta³a na prze³omie 1902 i 1903 roku w Bia³ymstoku, za spraw± przyby³ego z Londynu dzia³acza o pseudonimie „Zajdel”. Na organizowane przez nich zebrania przychodzi³o czasami ponad 700 osób, co zaowocowa³o rozwojem idei w tym mie¶cie i powstaniem kolejnych grup. Przygotowano nawet projekt powstania anarchistycznego w Bia³ymstoku, które jednak z powodu aresztowañ nigdy nie dosz³o do skutku. Lata 1905 – 1913 s± dla ruchu anarchistycznego prze³omowe, gdy¿ to w tym okresie tworz± siê nowe grupy w praktycznie ka¿dym wiêkszym mie¶cie. Do najbardziej znanych nale¿±: Grupa Anarchistów – Komunistów „Internacjona³”, Zmowa Robotnicza, Grupa Anarcho–Spiskowa, Czarny Sztandar, Grupa Rewolucjonistów–Terrorystów, Grupa Syndykalistów–Maksymalistów, Grupa Anarchistyczna „Chleb i Wolno¶æ”, Stowarzyszenie Anarchistów–Komunistów „¦mieræ”, Proletariat, Swoboda. Jednak¿e najs³ynniejsz± by³a ³ódzka grupa, Rewolucyjni M¶ciciele, która na prze³omie lat 1910-1913 liczy³a przesz³o 600 osób i dokonywa³a aktów zemsty na carskiej ochranie, jej wspó³pracownikach oraz ³ódzkiej bur¿uazji. Jej ¶mia³e dzia³ania odbi³y siê echem w ca³ej Europie, a nawet USA.
W okresie I wojny ¶wiatowej i bezpo¶rednio po niej ruch anarchistyczny przeszed³ na pozycje propagandy s³owem i potêpienia terroru indywidualnego. Najbardziej znanymi grupami by³y w tym okresie: Czarny Kruk, Anarchia i powsta³a w 1926 roku Anarchistyczna Federacja Polski – dzia³aj±ca do wybuchu wojny, a zrzeszaj±ca kilkadziesi±t grup z du¿ych o¶rodków robotniczych. Organem prasowym AFP by³ G³os Anarchisty, w którym pisali zarówno pro¶ci robotnicy jak i inteligencja. Du¿ym sukcesem propagandowym dla polskich anarchistów by³o ideowe przejêcie w 1936 roku, licz±cego siê w skali kraju, Zwi±zku Zwi±zków Zawodowych i nadanie mu anarchosyndykalistycznego charakteru. W swoim „anarchistycznym” okresie liczy³ on oko³o 20 tys. cz³onków. Wybuch wojny uniemo¿liwi³ przyst±pienie ZZZ do Miêdzynarodówki Anarchosyndykalistycznej IWA.
W czasie II wojny ¶wiatowej tradycje anarchistyczne podtrzymywa³ powsta³y jesieni± 1939 roku Zwi±zek Syndykalistów Polskich – do 1941 roku dzia³aj±cy pod nazw±: Wolno¶æ i Lud. Posiada³ on w³asne Oddzia³y Bojowe, które, miêdzy innymi, wziê³y udzia³ w powstaniu warszawskim wywieszaj±c na swojej kwaterze czarno-czerwone sztandary.
Lata 1945-47 to próby odbudowy ruchu (³ódzkie anarchistyczne wydawnictwo S³owo), st³umione przez now± w³adzê. Dzia³acze anarchistyczni zostali albo aresztowani, albo ze wzglêdu na represje zmuszeni do zaprzestania aktywno¶ci. Dopiero pocz±tek lat osiemdziesi±tych przyniós³ mo¿liwo¶æ odrodzenia siê idei anarchistycznych.
W okresie istnienia pierwszej Solidarno¶ci obecny by³ w niej silny ruch samorz±dno¶ci robotniczej, bliski ideom syndykalistycznym. Grupowa³ on kilka tysiêcy zak³adów i skupiony by³ wokó³ tzw. Grupy Lubelskiej, utworzonej, przede wszystkim, przez dzia³aczy Solidarno¶ci z regionów ³ódzkiego i lubelskiego. Od tego okresu powstaj± równie¿ grupy bezpo¶rednio odwo³uj±ce siê do idei anarchistycznych. Utworzony zostaje Ruch Spo³eczeñstwa Alternatywnego, który z niektórymi dzia³aczami Ruchu Wolno¶æ i Pokój utworzy³ pod koniec lat osiemdziesi±tych Miêdzymiastówkê Anarchistyczn±, a pó¼niej Federacjê Anarchistyczn±. Od koñca lat osiemdziesi±tych tworz± siê równie¿ inne grupy, nie zwi±zane z FA, jak chocia¿by: Ludowy Front Wyzwolenia, Grupa Anarchistyczna Solidarno¶æ, Czarna Galicja.
Do idei anarchosyndykalistycznych odwo³uj± siê, oprócz czê¶ci FA, nieistniej±ca ju¿ Akcja Rewolucyjnych Syndykalistów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anarchizm
Zwiazek Syndykalistow Polskich nie byl organizacja o charakterze anarchistycznym (Syndykalizm ZSP czerpal z Brzozowskiego). Zostal utworzony w 1939 r. przez srodowiska zwiazane przed wojna z obozem tzw. lewicy sanacyjnej (ZZZ, ZPMD-L, RIOK, ZP-L...). Organizacja dzialajaca w czasie wojny w ktorej znalezli sie dzialacze d. AFP byla Syndykalistyczna Org. Wolnosc.
Czy oprocz Ko³odzieje mozna jeszcze gdzies znalesc info. na temat wymienionych wyzej org. @ ?
pozdrawiam
Grupa Rewolucjonistów–Terrorystów
Rewolucyjni M¶ciciele - niezle nazwy, nie ma co
Takie to by³y czasy...
jakbym wtedy zyl to bym sie zapisal do tego:
Stowarzyszenie Anarchistów–Komunistów „¦mieræ”
musialo wtedy byc niezle cool.
trzeba pamiêtaæ ¿e czê¶æ wymienionych to grupy z lat 1904-12,a wiadomo ¿e by³a rewolucja
Jedna z najs³awniejszych grup w³a¶nie do 1913 byli ³ódzcy Rewolucyjni M¶ciciele. Grupa by³a znana nie tylko w kraju ale w ca³ej Europie a nawet USA. W czasie swojej trzy letniej dzia³alno¶ci przewinê³o siê przez ni± 700 osób. Dokonywali zamachów na ³ódzkiej bur¿uazji i carskiej Ochranie.
Program Rewolucjonistów – M¶cicieli
Grupa nasza jest organizacj± terrorystyczn±, polityczno-ekonomiczn±, której celem jest walka o wolno¶æ klasy robotniczej spod jarzma bur¿uazyjnego i rz±dowego. Organizacja uznaje terror jako formê walki politycznej i ekonomicznej w szerokim zakresie, tak, jak w równej mierze dokonywanie ekspropriacji pieniêdzy pañstwowych, jak i bur¿uazyjnych.
Nie prowadzimy walki o niepodleg³o¶æ Polski, domagamy siê natomiast szerokiej i pe³nej autonomii politycznej i kulturalnej z podzia³em dóbr narodowych miêdzy wszystkich ludzi pracy. Jednym z celów organizacji naszej jest niesienie pomocy cz³onkom swoim zamkniêtym w wiêzieniu, czy znajduj±cym siê na katordze oraz ich rodzinom, je¶li one znajdowa³y siê na utrzymaniu uwiêzionego i pomocy takiej potrzebuj±. Zobowi±zani jeste¶my te¿ do przyj¶cia z pomoc± tym, którzy rozkonspirowani pomocy tej bêd± potrzebowaæ.
Zdobyte w akcjach pieni±dze rozdzielane bêd± miêdzy wszystkich towarzyszy, w zale¿no¶ci od potrzeb ka¿dego z nich, wiadoma jednak czê¶æ tych pieniêdzy pozostaje w kasie, oddanej pod opiekê zarz±du, za co ten jest odpowiedzialny i zobowi±zany w okre¶lonych terminach do sk³adania towarzyszom dok³adnych sprawozdañ z wp³ywów i wydatków.
Cz³onkowie Organizacji wybieraj± spo¶ród siebie Zarz±d, który po powo³aniu zobowi±zany jest do wykonywania wszystkich uchwa³, podjêtych na zebraniu. Wa¿niejsze zagadnienia organizacyjne i polityczne rozpatrywane s± przez Ogólne Zebranie Cz³onków. Ka¿dy, kto pragnie nale¿eæ do grona Cz³onków Organizacji i nim zostaje, ma obowi±zek brania udzia³ w razie potrzeby we wszystkich organizowanych akcjach terrorystycznych, w przeciwnym razie nie mo¿e byæ cz³onkiem Grupy Rewolucjonistów - M¶cicieli.
Nie uznajemy jakichkolwiek przywódców, ka¿dy posiada prawo g³osu i wszyscy s± sobie równi. Tylko na czas akcji wybiera siê dowódcê, któremu wszyscy uczestnicy akcji s± zobowi±zani do bezwzglêdnego pos³uszeñstwa. Ale tylko w akcji. Cz³onkowie naszej organizacji zobowi±zani s± do zachowani ¶cis³ej konspiracji i prowadzenia ¿ycia normalnego, aby byæ przyk³adem dla innych, na dowód, ¿e jeste¶my lud¼mi walcz±cymi o wolno¶æ, a ni pospolitymi bandytami i z³odziejami.
Dopisalem jeszcze pare organizacji ktore mi sie przypomnialy
Powered by Invision Power Board
© Invision Power Services