Jedna z zapomnianych postaci polskiego anarchizmu. Szymon Radowiecki.
Za poprostu:
(1891-1956) Anarchista argentyñski polsko-¿ydowskiego pochodzenia, wykonawca zamachu na szefa policji Buenos Aires.
W krajach Ameryki znany jako Simón Radowitzki urodzi³ siê 10 listopada 1891 roku w Szczepanowicach na Ukrainie w rodzinie polskich ¯ydów.
W ruchu anarchistycznym dzia³a³ ju¿ na terenie ówczesnej Rosji. Postrzelony przez kozaków w czasie protestu, prze¶ladowany w wyniku represji, które spotka³y anarchistów po rewolucji 1905 roku, zmuszony do emigracji, by po wielu perypetiach osi±¶æ siê Argentynie.
Pracuje w przemy¶le metalurgicznym, aktywnie dzia³a w ruchu robotniczym. 14 listopada 1909 roku z okrzykiem Niech ¿yje anarchia! rzuca bombê w karetê szefa policji w Buenos Aires, pu³kownika Ramona L. Falcon, odpowiedzialnego za → masakrê pierwszomajowej manifestacji anarchistycznej w tym¿e roku (zginê³o 8 osó.
Wyniku wybuchu ¶mieræ ponosi Falcón oraz jego sekretarz Juan Alberto Lartigau. Radowicki próbuje dokonac samobójstwa, zostaje jednak pochwycony i skazany na karê ¶mierci, która ze wzgledu na jego m³ody wiek (18) zostaje zamieniona na do¿ywocie w obozie koncentracyjnym w Ushuaia na Ziemi Ognistej.
Od tego czasu znajduje siê w celi cierpieñ; wiê¥niów wsadza siê do worka dwu metrowego lochu, gdzie siê ich trzyma miesi±cami, a naczelnicy sady¶ci znêcaj± siê nad nimi w nieludzki sposób. W ca³ej Argentynie mówi± z dr¿eniem o tym piekle w Patagoni. - tak w 1928 roku pisa³a Walka w materiale na rzecz uwolnienia Radowickiego.
Mimo straszliwych warunków panuj±cych w obozie i gru¥licy Radowicki nie poddaje siê i 7 listopada 1918 roku ucieka, lecz po miesi±cu zostaje schwytany w Chile i odes³any do Ushuaia.
Argentyñski ruch robotniczy walczy o jego uwolnienie - organizuj±c strajki pod has³em: Wolno¶æ dla Radowickiego. W tym czasie znany on ju¿ jest jako ¶wiêty z Ushuaia lub mêczennik anarchii. Do walki przy³±cza siê równie¿ Miêdzynarodowe Towarzystwo Robotników.
Miêdzynarodowe naciski spo³eczne odnosz± rezultat i po przesz³o 20 latach niewoli 14 kwietnia 1930 roku Radowicki zostaje w ramach ³aski uwolniony przez prez. Irigoyena i mo¿e wyemigrowaæ do Urugwaju, gdzie natychmiast zostaje uwiêziony. Stamt±d wkrótce wyrusza do Hiszpanii by walczyæ po stronie rewolucji anarchistycznej. Po zwyciêstwie wojsk gen. Franco, ponownie zostaje zmuszony do emigracji.
Zniszczona w wyniku wybuchu kareta p³k. Falcona
Dopiero w roku 1940 osiedla siê w Meksyku, gdzie pozostaje do koñca ¿ycia, aktywnie wspieraj±c miêdzynarodowy ruch anarchistyczny.
Zmar³ 29 lutego 1956 roku w Ciudad Mexico.
http://ibw.com.pl/modules/xfsection/article.php?articleid=144
Powered by Invision Power Board
© Invision Power Services
W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.
Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.