Protest w czasie spotkania Rady Europy Rada Europy to instytucja powstała w 1949 roku. Obecnie liczy ona 46 Państw. W strukturze tej instytyucji wyróżnić można Komitet Ministrów Spraw Zagranicznych, Zgromadzenie Parlamentarne (reprezntanci parlamentów krakowych) oraz Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy. Jako swoje cele, Rada Europy wymienia m.in. ochronę praw człowieka, demokracji pluralistycznej i rządów prawa oraz umacnianie stabilności demokratycznej na starym kontynencie i poszukiwanie rozwiązań dla problemów społecznych. Działalność Rady to przede wszystkim opracowywanie wspólnych konwencji w dziedzinach będących przedmiotem jej zainteresowań.
W Warszawie, w dniach 16-17 maja 2005 r. odbędzie się III szczyt Rady Europy. Jest on poświęcony dyskusji nad „rolą i zadaniami Rady w zmieniającej swój wymiar Europie” oraz „rozwojem współpracy z innymi europejskimi organizacjami, zwłaszcza z UE i OBWE.”
Demonstracja
Z okazji Szczytu polskie środowiska alterglobalistyczne, lewicowe i anarchistyczne organizują demonstracje i szereg imprez połączonych ideą przeciwstawienia się neoliberlanej, antyspołecznej globalizacji, której jednym z elementów jest Rada Europy. Demonstracja i pozostałe imprezy składające się na tegoroczny anty-szczyt są, przede wszystkim, wymierzone przeciwko hipokryzji rządów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych, którzy na spotkaniach takich jak to 16 maja deklarują szacunek i wsparcie dla idei praw człowieka, socjalnych i pracowniczych, a poza nimi prowadzą polityki sprzeczne z tymi wartościami.
Dlaczego warto demonstrować?
- ponieważ Rada Europy jest częścią kompleksu międzynarodowych instytucji, które deklarują szczytne pro-społeczne cele, a de facto realizują polityki anty-społeczne, anty-pracownicze i wymierzone przeciwko prawom obywatelskim.
- ponieważ w III szczycie będą uczestniczyć przedstawiciele rządów, które nagminnie łamią prawa człowieka (jak Rosja w Czeczenii), prowadzą anty-pracowniczą politykę liberalizacji prawa pracy, ograniczenia wydatków na cele socjalne i prywatyzacji
ponieważ uczestnicy szczytu poza ogólnymi deklaracjami często w ogóle nie realizują haseł zawartych w konwencjach, które podpisują, lub czynią to zbyt wolno.
- ponieważ to nie elity polityczne i biznesowe powinny określać kierunki rozwoju i naczelne wartości społeczeństw, ale sami obywatele w ramach możliwie jak najbardziej demokratycznego systemu politycznego.
Udział CK-LA w anty-szczycie
CK-LA weźmie udział w demonstracji 16 maja. Naszym celem będzie przede wszystkim nacisk na realizacje już przyjętych deklaracji odnośnie praw socjalnych i obywatelskich (a zwłaszcza Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej) oraz promocja idei demokracji uczestniczącej i innych form autentycznej samorządności.
A więc:
- w stosunku do Rady Europy – będziemy domagać się wywierania nacisku na Polskę w celu podpisania – w całości – Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej oraz realizacji zawartych w niej praw socjalnych i obywatelskich.
- w stosunku do rządu RP – będziemy żądać jak najszybszego ratyfikowania tego dokumentu – bez jakichkowlwiek wyłączeń - i wykonania jego zapisów.
Zrewidowana Europejska Karta Społeczna jest dokumentem, który ma określać cele polityki społecznej oraz zabezpieczac podstawowe prawa społeczne i ekonomiczne obywateli dla uniknięcia jakiejkolwiek dyskryminacji oraz dla polepszania jakości życia.
ZEKS została przyjęta w roku 1996, a obowiązywać zaczęła w roku 01.07.1999 roku. Dotychczas ratyfikowało ją kilkanaście państw, wśród nich nawet Azerbejdżan i Armenia, ale nie Polska.
Zobowiązania dla państw sygnatariuszy wynikające z jej zapisów zawarte są w jej drugiej części i obejmują m.in. prawa związane z dostępem do pracy i ochroną warunków jej wykonywania, prawa zbiorowe pracowników i cchroniące różne grupy zatrudnionych, prawa dotyczące przepływu pracowników oraz prawa związane z ochroną socjalną.
Szczególnie domagać się będziemy zobowiązania się Polski do przestrzegania artykułu 31 Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej. Nakłada ona na władze państw sygnatariuszy - obowiązek podejmowania działań dla:
a. popierania dostępu do mieszkań o odpowiednim standardzie
b. zapobiegania i ograniczania zjawiska bezdomności w celu jgo stopniowej likwidacji
uczynienia kosztów mieszkań dostępnymi dla tych, którzy nie mają odpowiednich środków.
Czerwony Kolektyw - Lewicowa Alternatywa