Odnawialne Ľródła energii mogłyby zast±pić energię węglow±
Warszawa/Wiedeń
Greenpeace protestuje przeciwko planowanej inwestycji polskiego rz±du – elektrowni atomowej. “Polska ma ogromny potencjał zast±pienia energii uzyskanej z elektrowni węglowych, które emituj± szkodliwe dla ¶rodowiska gazy: jak Co2, poprzez energię wiatrow± i biomasę. Polska powinna pozostać krajem wolnym od energii nuklearnej” mówi Erwin Mayer, ekspert Greenpeace’u ds. energii.
Ostatnie dane UE informuj±ce o realizacji w Polsce dyrektywy Komisji Europejskiej dot. energii odnawialnej pokazuj±, że Polska mogłaby wyprodukować około 45 TWh (miliardy KWh) „czystej” i odnawialnej energii. Obecnie używane jest tylko około 2 TWh. Ocenia się, że ilo¶ć energii wyprodukowanej dzięki odnawialnym Ľródłom jest trzykrotnie wyższa niż potencjalnie wyprodukowana przez planowan± elektrownię atomow±.
W Polsce istniej± szczególnie obiecuj±ce warunki dla rozwoju energii wiatrowej. Najdogodniejsza lokalizacja, wzdłuż Morza Bałtyckiego, oferuje roczn± ¶redni± szybko¶ć wiatru od 5 beauforta (10m/s). Z powodu dużego zalesienia oraz rolniczej struktury Polski istniej± także możliwo¶ci wykorzystania biopaliw i biomasy.
Istniej± już plany aby w Polsce promować odnawialne Ľródła energii, nie ma jednak żadnych odpowiednich ¶rodków by osi±gn±ć ten cel. Chociaż w 2002 wyprodukowano w Polsce około 60 GWh energii wiatrowej, wci±ż brakuje systemu wspieraj±cego produkcję energii odnawialnej, takiego jak ulgi i specjalne taryfy, podobne do obowi±zuj±cych w Niemczech, Hiszpanii czy Austrii.
Greenpeace nie zgadza się także z założeniem, że wzrost gospodarczy oznacza większe zapotrzebowanie na konsumpcję energii. Polska ma cztery razy większe natężanie energii niż państwa takie jak Niemcy albo Francja, co oznacza, że Polska potrzebuje cztery razy więcej energii by wyprodukować ten sam PKB (produkt krajowy brutto). Polska mogłaby więc rozwijać gospodarkę, i jednocze¶nie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, pozostaj±c krajem wolnym od energii nuklearnej.
Energia nuklearna jest bardzo drogim sposobem produkcji elektryczno¶ci. Nowe elektrownie atomowe s± o wiele droższe niż produkcja odnawialnych Ľródeł energii i biopaliw. “Jeżeli uwzględni się wszystkie koszty, ł±cznie z kosztami ubezpieczenia, a także kosztami utylizacji odpadów nuklearnych oraz zwi±zanymi z zamykaniem przestarzałych elektrowni atomowych, okaże się, że elektrownia atomowa nigdy nie będzie efektywnym rozwi±zaniem dla Polski” mówi Erwin Mayer, ekspert Greenpeace’u.
Greenpeace wzywa Polskę do pozostanie krajem wolnym od energii nuklearnej i zrównoważonego rozwijania odnawialnych Ľródeł energii.
Więcej informacji:
MMag. Franko Petri, Press officer Greenpeace Vienna/Austria, tel. ++43 1 545 458 029, kom. +43 676 514 72 46
Mag. Erwin Mayer, Greenpeace energy expert Vi/Austria, ph. ++ 43 664 270 04 41
Joanna Pertkiewicz, Greenpeace Warszawa/Polska, kom. 0509 058 652
--------------------
|