Kontynuując akcję portalu, dot. przekonywania użytkowników internetu do zmiany systemu z korporacyjnego M$ Windows na jakąś dystrybucję Linux'a, to w tym artykule postaram się przedstawić najłatwiejsze dystrybucje, zarówno w instalacji jak i w samym zarządzaniu i administrowaniu.
Mandriva (dawniej Mandrake Linux) – jest to francuska, bardzo łatwa dystrybucja, której najważniejszą cechą jest prostota instalacji (która ogranicza się do zbootowania pliku, podzielenia dysku, wybrania pakietów,podania loginów), mnogość pakietów dostępnych na płytach oraz po prostu system ten od razu jest gotowy do użytkowania go, grania, oglądania filmów itd. gdyż po prostu instaluje on nam(domyślnie) kilka odtwarzaczy filmowych, muzyki itd.
Dlatego Wg. mnie państwa zawsze będą militarnie silniejsze od społeczeństw anarchistycznych.
Kolejną jego ważna cechą jest bez wątpienia łatwość i prostota administracji. System ma wbudowany od razu – panel administratora, za pomocą którego skonfigurujemy cały system bez znajomości komend i konsoli. Posiada również bardzo dobry system aktualizacji online i instalacji pakietów online.
Minusy – to mimo wszystko od razu ta gotowość do użycia, przez co dostajemy od razu skonfigurowane środowiska graficzne bez możliwości ich konfiguracji poprzez panele, a nie każdemu taka konfiguracja musi odpowiadać.
Drugim dużym minusem jest przeciętna wydajność systemu, dość stare jądro(ale za to stabilne) oraz problem z wykryciem i skonfigurowaniem niektórych elementów komputera(szczególnie to się tyczy kart graficznych)
http://www.mandrake.pl http://www.forum.mandrake.plAurox – już na wstępie powiem, że nie polecam tej dystrybucji, ponieważ strasznie ona obciąża komputer, jest mało wydajna i nie stabilna(jak dla mnie), ale mimo wszystko zasługuje ona na uwagę.
W chwili obecnej opiera się on juz na Fedora Core, dawniej na Red Hacie.
Jej największym plusem jest łatwa instalacja(taka sama jak w FC i RH), mnogości pakietów, dobre wsparcie dla szkół i programów edukacyjnych – i tu się jego plusy kończą.
Administracja systemu – wprawdzie łatwa, również nie trzeba znać komend, ale jest bardzo rozrzucona, nie czytelna i nie praktyczna – nie ma jednego panelu administracyjnego. ma problemy z konfiguracją sprzętu, nie zawiera w sobie od razu kodeków, ma kiepskie wsparcie dla sprzętu mobilnego, obciąża komputer i jest mało wydajna.
http://www.aurox.org
Ubuntu – czyli tzw. Debian z ludzką twarzą, który naprawdę dużo odziedziczył po Debianie – strukturę, wydajność, stabilność, szybkość, bezpieczeństwo.
Jest on dość prosty w instalacji, ale już w zarządzaniu nie – wprawdzie posiada narzędzie administracyjne, ale znajomość komend jest tutaj już wymagana. Posiada bardzo dobre wsparcie dla sprzętu, ogromną ilość pakietów itd.
Ale... ale domyślnie jedynym środowiskiem graficznym może być tylko Gnome co dla niektórych może być uciążliwe.
Suse – mój faworyt ! Banalna instalacja, chyba najłatwiejsza tutaj ze wszystkich, gdyż dosłownie, nie musimy tutaj nic robić, posiada genialny panel administracyjny, bardzo dobre rozpoznawanie i konfigurację sprzętu, miłą instalację pakietów i aktualizację online. Przy tym pozostaje on nieco ciężki, ale wydajny, szybki i co najważniejsze stabilny.
Nie ma systemu bez wad – ten ma problemy z kodekami i programami do odtwarzania filmów(ale po dobrym wsparciu na www.forum.suse.pl poradzicie sobie z tym) no i rozdzielony jest in, na dwie wersje:
Suse 9.x personal i 9.x Pro wprawdzie obie są dostępne z serwerów ftp, ale PRO tylko w postaci obrazy płyty DVD, przy czym wersja Personal jest bardzo skromna i nie zawiera w sobie wielu pakietów.
W zasadzie na tym kończą się jego minusy, gdyż naprawdę jest to bardzo dobra, pół komercyjna niemiecka dystrybucja, która zasługuje na uwagę,nawet przez osoby dość doświadczone.
http://www.forum.suse.plCDN
http://www.linux.com.plhttp://www.linux.com.pl/forum