Jedna z zapomnianych postaci polskiego anarchizmu. Szymon Radowiecki.
Za poprostu:
(1891-1956) Anarchista argentyński polsko-żydowskiego pochodzenia, wykonawca zamachu na szefa policji Buenos Aires.
W krajach Ameryki znany jako Simón Radowitzki urodził się 10 listopada 1891 roku w Szczepanowicach na Ukrainie w rodzinie polskich Żydów.
W ruchu anarchistycznym działał już na terenie ówczesnej Rosji. Postrzelony przez kozaków w czasie protestu, prze¶ladowany w wyniku represji, które spotkały anarchistów po rewolucji 1905 roku, zmuszony do emigracji, by po wielu perypetiach osi±¶ć się Argentynie.
Pracuje w przemy¶le metalurgicznym, aktywnie działa w ruchu robotniczym. 14 listopada 1909 roku z okrzykiem Niech żyje anarchia! rzuca bombę w karetę szefa policji w Buenos Aires, pułkownika Ramona L. Falcon, odpowiedzialnego za → masakrę pierwszomajowej manifestacji anarchistycznej w tymże roku (zginęło 8 osó.
Wyniku wybuchu ¶mierć ponosi Falcón oraz jego sekretarz Juan Alberto Lartigau. Radowicki próbuje dokonac samobójstwa, zostaje jednak pochwycony i skazany na karę ¶mierci, która ze wzgledu na jego młody wiek (18) zostaje zamieniona na dożywocie w obozie koncentracyjnym w Ushuaia na Ziemi Ognistej.
Od tego czasu znajduje się w celi cierpień; więĽniów wsadza się do worka dwu metrowego lochu, gdzie się ich trzyma miesi±cami, a naczelnicy sady¶ci znęcaj± się nad nimi w nieludzki sposób. W całej Argentynie mówi± z drżeniem o tym piekle w Patagoni. - tak w 1928 roku pisała Walka w materiale na rzecz uwolnienia Radowickiego.
Mimo straszliwych warunków panuj±cych w obozie i gruĽlicy Radowicki nie poddaje się i 7 listopada 1918 roku ucieka, lecz po miesi±cu zostaje schwytany w Chile i odesłany do Ushuaia.
Argentyński ruch robotniczy walczy o jego uwolnienie - organizuj±c strajki pod hasłem: Wolno¶ć dla Radowickiego. W tym czasie znany on już jest jako ¶więty z Ushuaia lub męczennik anarchii. Do walki przył±cza się również Międzynarodowe Towarzystwo Robotników.
Międzynarodowe naciski społeczne odnosz± rezultat i po przeszło 20 latach niewoli 14 kwietnia 1930 roku Radowicki zostaje w ramach łaski uwolniony przez prez. Irigoyena i może wyemigrować do Urugwaju, gdzie natychmiast zostaje uwięziony. Stamt±d wkrótce wyrusza do Hiszpanii by walczyć po stronie rewolucji anarchistycznej. Po zwycięstwie wojsk gen. Franco, ponownie zostaje zmuszony do emigracji.
Zniszczona w wyniku wybuchu kareta płk. Falcona
Dopiero w roku 1940 osiedla się w Meksyku, gdzie pozostaje do końca życia, aktywnie wspieraj±c międzynarodowy ruch anarchistyczny.
Zmarł 29 lutego 1956 roku w Ciudad Mexico.