Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dąbrowszczacy
Forum Anarchistyczne > Anarchizm > Anarchizm Ogólnie > Historia
prawdapunk
Dąbrowszczacy – przyjęta w historiografii polskiej nazwa grupy polskich uczestników wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936 – 1939, walczących w składzie brygad międzynarodowych po stronie wojsk republikańskich przeciwko wojskom gen. Francisco Franco. W hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936 – 1939 walczyło ok. 5100 Polaków.

W dniu 19 lipca 1936 roku grupa Polaków – emigrantów politycznych, zamieszkałych w Hiszpanii oraz uczestników międzynarodowej spartakiady robotniczej w Barcelonie wstąpiła do milicji republikańskiej i wraz z tzw. Centurią im. Ernesta Thälmanna (kompania) wymaszerowała na front aragoński.
user posted image

W dniu 28 sierpnia 1936 roku dziewięciu górników polskich z Francji przekroczyło granicę francusko – hiszpańską i wzięło udział w obronie miasta Irúnu. Po jego opanowaniu przez wojska rebelianckie 4 września 1936 roku wycofali się oni na teren Francji, lecz wkrótce wrócili do Hiszpanii. W Barcelonie wspólnie z przybyłą z Paryża grupą Polaków z Stanisławem Matuszczakiem, Stanisławem Ulanowski „Bolek” i Antonim Kochankiem, którzy w dniu 8 września 1936 roku utworzyli 36 osobowy oddział ciężkich karabinów maszynowych im. gen. Jarosława Dąbrowskiego w składzie tzw. kolumny „Libertad” (batalion). Od 11 września 1936 roku grupa ta walczyła na froncie, początkowo pod Talaverą, uczestniczyła w kontrataku na Pelahustan i odznaczyła się w obronie wzgórza Osso. 6 października 1936 roku kolumna „Libertad” została zmuszona do odwrotu w kierunku Madrytu, a następnie okrążona przez oddziały gen. Franco. Część oddziału udało się wyjść z okrążenia, który następnie wzięła udział w obronie Madrytu, pod Brunete i El Escorialem.

Pod koniec października 1936 roku grupa im. gen. J. Dąbrowskiego została skierowana do miejscowości Albacete, gdzie rozpoczęto tworzenie brygad międzynarodowych i gdzie później było dowództwo brygad międzynarodowych. Z przybyłej tam grupy 300 Polaków w dniu 24 października 1936 roku sformowano batalion im. gen. Jarosława Dąbrowskiego w składzie trzech kompanii po 100 – 120 ludzi. Dowódcą batalionu został Stanisław Ulanowski, komisarzem politycznym Stanisław Matuszczak. Uzbrojenie batalionu składało się ze starych karabinów meksykańskich, 4 ciężkich karabinów maszynowych „Maxim” i granatów własnej produkcji wykonanych z puszek po konserwach.

4 listopada 1936 roku batalion w składzie XI brygady międzynarodowej wysłano do Madrytu, do odwodu frontu. 8 listopada 1936 roku batalion skierowano na front, gdzie walczył na przedmieściach Madrytu w rejonie Ciudad Universitaria, nad rzeką Manzanares, w rejonie Mostu Francuskiego. W czasie tych walk batalion poniósł znaczne starty i został częściowo wycofany w celu reorganizacji.
29 listopada 1936 roku batalion został włączony w skład XIII brygady międzynarodowej pod dowództwem Węgra gen. „Lukacsa” (Máté Zalka).
28 grudnia 1936 roku batalion został przerzucony pod Guadalajarę z zadaniem opanowania ważnego węzła drogowego Madryt – Saragossa oraz Madryt – Sigüenza i odcięcia wojskom rebelianckim walczącym pod Madrytem dróg do baz zaopatrzeniowych. W dniu 2 stycznia 1937 roku batalion opanował węzeł drogowy a w trakcie walk śmiertelnie rany został dowódca batalionu Antoni Kochanek. Jego następcą został Wiktor Kuźnicki „Paweł Szkliniarz”. W dniach 8 – 11 stycznia 1937 roku batalion w składzie XIII brygady międzynarodowej walczył na froncie pod Majadahonda, a następnie został wycofany do odwodu, gdzie został uzupełniony.
7 lutego 1937 roku batalion został przerzucony do Argandy i zajął pozycję w rejonu mostu na rzece Jarama – centralnego obiektu ataku wojsk gen. Franco w ich natarciu na Madryt od południa. Batalion pomimo znacznych strat odparł wszystkie ataki.
Od 10 marca 1937 roku batalion walczył na froncie pod Guadalajarą przeciwko wojskom włoskiego korpusu interwencyjnego i 18 marca 1937 roku wraz z innymi oddziałami XI i XII brygad międzynarodowych zdobył Brihuegę. W kwietniu 1937 roku walczył ponownie nad rzeką Jarama w rejonie Morata de Tajuña i w Casa de Campo. Następnie wycofany na odpoczynek. W dniu 1 maja 1937 roku otrzymał ofiarowany przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Polski sztandar z rąk Gustaw Reichera „Rwala”. W końcu maja 1937 roku wraz ze zgrupowaniem gen. „Lukacsa” został wysłany na front pod Hueskę, gdzie w dniach 11 – 16 czerwca 1937 roku wziął udział w nieudanym natarciu ponosząc dotkliwe straty.

23 czerwca 1937 roku batalion im. gen. Jarosława Dąbrowskiego został przeformowany w 150 brygadę, której dowódcą został Hiszpan Fernando Gerasi, a komisarzem politycznym Stanisław Matuszczak. W skład brygady weszły bataliony:

* polski im. gen. Jarosława Dąbrowskiego,
* węgierski im. Matiasa Rakosiego
* francusko-belgijski batalion im. André Marty
* polski batalion im. José Palafoxa (sformowany 6 lipca 1937 roku).

W skład batalion im. José Palafoxa oprócz Polaków wchodzili także Hiszpanie, Ukraińcy – zgrupowani w kompanii im. Tarasa Szewczenki i Żydzi – zgrupowani w kompani im. Naftalego Botwina.
W lipcu 1937 roku brygada pod dowództwem J. Strzelczyka „Jan Barwińskiego” walczyła pod Brunete, w sierpniu na froncie aragońskim.

W sierpniu 1937 roku w skład brygady włączona została polska kompania im. Adama Mickiewica, która od początku 1937 roku walczyła w składzie 9 batalionu im. Czapajewa pod Teruelem, w obronie Almerii, na froncie Grenady i Kordoby, a następnie w operacji zaczepnej pod Brunete. Wcielono ją jako 1 kompanię do batalionu im. José Palafoxa. 8 sierpnia 1937 roku 150 brygada została przemianowana na XIII brygadę międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, a kompanię im. Adama Mickiewicza wydzielono z batalionu im. José Palafoxa i przekształcono w 3 polski batalion im. Adama Mickiewicza. W końcu sierpnia brygada walczyła pod Saragossą, gdzie wyróżniła się śmiałym wypadem na Villamayor de Gallego.
Od września 1937 roku brygada znajdowała się odwodzie frontu. W dniach 12 – 18 października 1937 roku walczyła pod Fuentes del Ebro, a w grudniu 1937 roku na odcinku Tardienta-Ziera w górnej Aragonii w celu odciążenia Teruelu, co umożliwiło w dniu 24 grudnia 1937 roku Teruelu.
W lutym 1938 roku brygada brała udział w ofensywie wojsk republikańskich w Estramadurze. 16 lutego 1938 roku brygada rozpoczęła walki o łańcuch górski Sierra Quemada, wdzierając się w ugrupowanie wojsk frankistowskich i przełamując ich obronę, lecz kontrnatarcie wojsk gen. Franca doprowadziło od odcięcia i zniszczenia części brygady. Na początku marca 1938 roku brygadę skierowano na front aragoński, gdzie uczestniczyła w walkach obronnych i odwrotowych w składzie 35 dywizji międzynarodowej dowodzonej przez gen. „Waltera” (Karola Świerczewskiego).
Wizyta członków dowództwa brygad międzynarodowych i w polskich oddziałach nad rzeką Ebro

Powiększ
Wizyta członków dowództwa brygad międzynarodowych André Marty i Luigi Longo w polskich oddziałach nad rzeką Ebro

21 lipca 1938 roku brygada została skierowana nad rzekę Ebro, gdzie dowództwo wojsk republikańskich przygotowywało przeciwnatarcie w celu powstrzymania ofensywy wojsk frankistowskich. 25 lipca 1938 roku brygada sforsowała rzekę Ebro, włamując się głęboko w pozycje wojsk frankistowskich i podeszła pod Gandesę, gdzie toczyła przez 2 miesiące walki. Za udział w walkach nad rzeką Ebro brygada otrzymała najwyższe odznaczenie bojowe republiki – Medalla del Valor.

Oprócz Polaków walczących w XIII brygadzie międzynarodowej, Polacy byli także organizatorami polskich baterii artylerii: im. Walerego Wróblewskiego (utworzonej 16 grudnia 1937 roku) i im. Bartosza Głowackiego (utworzonej w lipcu 1937 roku), która wchodziły w skład 1 międzynarodowego słowiańskiego dywizjonu artylerii ciężkiej, walczyli w baterii artylerii przeciwlotniczej im. Karola Liebknechta, zajmowali stanowiska dowódców i komisarzy w 129 brygadzie międzynarodowej, 35 i 45 dywizji oraz w szeregu innych jednostkach wojsk republikańskich.

24 września 1938 roku rząd Republiki Hiszpańskiej pod naciskiem Ligi Narodów wycofał jednostki międzynarodowe z linii frontu a następnie zdemobilizował w październiku 1938 roku.

W styczniu 1939 roku ponownie jednak żołnierze brygady zgłosili się do dyspozycji rządu i w dniu 24 stycznia 1939 roku brygadę skierowano na front kataloński, gdzie walczyła jeszcze dwa tygodnie. 9 lutego 1939 roku żołnierze XIII brygady międzynarodowej wraz z pozostałymi oddziałami brygad międzynarodowych przekroczyli granicę Francji, gdzie zostali internowani.

Polacy biorący udział w wojnie domowej w Hiszpanii posiadali własną prasę wydawaną w języku polskim :
„Dąbrowszczak” (początkowo nosił nazwę „Dąbrowszczyk”) – pismo batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego, później także brygady do czasu gdy zaczęto wydawać „Ochotnika Wolności”
„Bartoszak” – pismo baterii im. Bartosza Głowackiego
„Naprzód” – pismo batalionu im. José Palafoxa
„Żołnierz Wolności” – pismo batalionu im. Adama Mickiewicza
„Ochotnik Wolności” (hiszp. El Voluntario de la Libertad) – oficjalny organ prasowy XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego

W grudniu 1938 roku została ustanowiono odznaka pamiątkowa bojowników XIII brygady międzynarodowej . Odznaka przedstawia trójramienną gwiazdę antyfaszystowską umieszczoną na wieńcu laurowym. Na środku gwiazdy umieszczony jest popiersie gen. Jarosława Dąbrowskiego w mundurze armii francuskiej. Na górnym ramieniu gwiazdy jest umieszczony napis XIII BI (skrót od nazwy brygady w języku hiszpańskim 'XIII Brigadas Internacionales ), a na dolnych daty 1936 i 1938. Pod gwiazdą umieszczona jest szarfa z napisem Za Waszą Wolność i Naszą w języku hiszpańskim (hiszp. Por Vuestra Libertad y la Nuestara).

W dniu 18 października 1956 roku Rada Państwa PRL ustanowiła medal za Waszą Wolność i Naszą w celu uznania zasług bojowych uczestników walk w obronie Republiki Hiszpańskiej w latach 1936 – 1939.
Medal za Waszą Wolność i Naszą - awers i rewers
Powiększ
Medal za Waszą Wolność i Naszą - awers i rewers


[Edytuj]

Obsada personalna polskiego batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego (24 października 1936 – 16 kwietnia 1937)

Dowódca batalionu :
Stanisław Ulanowski „Bolek” (24 października – 20 listopada 1936)
„Andre” (Francuz) (20 listopada 1936) – poległ
Wiktor Kuźnicki „Paweł Szkliniarz” (20 listopada 1936)
Ferdinand Kozowski „Petrow” (Bułgar) (20 – 21 listopada 1936)
Antoni Kochanek (21 – 26 listopada 1936)
Wiktor Kuźnicki „Paweł Szkliniarz” (26 listopada – 30 grudnia 1936)
Antoni Kochanek (30 grudnia 1936 – 2 stycznia 1937) – poległ
Wiktor Kuźnicki „Paweł Szkliniarz” (2 stycznia – 13 lutego 1937)
Józef Strzelczyk „Jan Barwiński” (13 lutego – 16 kwietnia 1937)
Komisarz polityczny:
Stanisław Matuszczak (24 października 1936 – 16 kwietnia 1937)
Adiutant batalionu:
Tadeusz Oppman (24 października – 20 listopada 1936)
Golender (20 listopada – 21 grudnia 1936) – poległ
Józef Matyja (21 grudnia 1936 – 2 stycznia 1937) – poległ
„Tonef” (2 – 24 stycznia 1937)
Adam Dawidowicz (24 stycznia – 16 kwietnia 1937)
Stanisław Ulanowski „Bolek” (20 lutego – 16 kwietnia 1937)
1 kompania
Dowódca:
Iwan Szewera „Wańka” (24 października – 16 listopada 1936)
Franciszek Pałka (16 – 20 listopada 1936) – poległ
Józef Jaźwiński (24 listopada 1936 – 16 kwietnia 1937)
Komisarz polityczny:
Franciszek Pałka (24 października – 20 listopada 1936) – poległ
Michał Jewczuk (24 listopada 1936 – 2 marca 1937)
Andrzej Szymański (2 marca – 16 kwietnia 1937)
2 kompania
Dowódca:
Adam Dawidowicz (24 października – 15 listopada 1936)
Józef Strzelczyk „Jan Barwiński” (15 listopada 1936 – 14 stycznia 1937)
(od 15 grudnia 1936 roku nastąpiło połączenie 2 kompanii z 1 kompanią, natomiast pod numerem drugim występowała do 24 stycznia 1937 roku kompania bałkańska)
Władysław Zjawiński (24 stycznia – 21 lutego 1937)
Wacław Komar (21 lutego – 14 kwietnia 1937)
Roman Kuligowski (14 – 16 kwietnia 1937)
Komisarz polityczny:
Mikołaj Jawny (24 października – 21 listopada 1936)
Karol Janta (24 listopada – 15 grudnia 1936)
„Zomeo” (Bułgar) (15 grudnia 1936 – 24 stycznia 1937)
Andrzej Szymański (24 stycznia – 21 lutego 1937)
Rudolf Gałecki (21 lutego – 16 kwietnia 1937)
3 kompania
Dowódca:
Antoni Kochanek (24 października – 21 listopada 1936)
(od 24 listopada 1936 roku 3 kompania została połączona z 2 kompanią, a od 15 grudnia 1936 roku także z 1 kompanią i występująca pod tymi numerami do 20 stycznia 1937 roku)
Wacław Komar (20 stycznia – 21 lutego 1937)
(od 21 lutego 1937 roku nastąpiło kolejne połączenie 3 kompanii z 2 kompanią i nowa kompania występowała pod numerem drugim, od 2 marca 1937 roku numer trzeci przejęła kompania bałkańska)
Nikoł Marinow „Christow” (2 marca – 16 kwietnia 1937)
Komisarz polityczny:
Karol Janta (24 października – 24 listopada 1936)
Jan Rutkowski „Szymon” (20 stycznia – 21 lutego 1937)
Josif Baikdudch (Bułgar) (2 marca – 16 kwietnia 1937)
Kompania ciężkich karabinów maszynowych
Dowódca:
Wiktor Kuźnicki „Paweł Szkliniarz” (24 października – 20 listopada 1936)
Stanisław Wrocławski (20 listopada 1936) – poległ
Franciszek Błażej (24 listopada 1936 – 16 kwietnia 1937)
Komisarz polityczny:
Leon Inzelsztain (24 października – 20 listopada 1936) – poległ
Seweryn Kirszenbaum „Sewek” (24 listopada 1936 – 2 marca 1937)
Józef Ziółkowski (2 marca – 16 kwietnia 1937)
Kompania bałkańska
Dowódca:
Mirkič (15 – 16 listopada 1936) – poległ
Nikoł Marinow „Christow” (16 listopada – 15 grudnia 1936)
(od 15 grudnia 1936 roku kompania bałkańska występowała pod numerem drugim i do 24 stycznia 1937 roku dowodził nią Józef Strzelczyk „Jan Barwiński”)
Nikoł Marinow „Christow” (24 stycznia – 16 kwietnia 1937)
(od 2 marca 1937 roku do 16 kwietnia 1937 roku kompania występowała pod numerem trzecim)
Komisarz polityczny:
Ilisch (15 listopada – 15 grudnia 1936)
„Zomeo” (15 grudnia 1936 – 14 stycznia 1937)
Dudek (Jugosłowianin) (24 stycznia – 2 marca 1937)
Josif Baikdudch (2 marca – 16 kwietnia 1937)
Kompania hiszpańska „Ambinete”
Dowódca:
Barnabe Vera (21 lutego – 16 kwietnia 1937)
Komisarz polityczny:
José Lacierra (21 lutego – 2 marca 1937)
Miguel Martinez Morales (2 marca – 16 kwietnia 1937)


Obsada personalna brygady międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego (16 kwietnia 1936 – 24 września 1938)
Dowództwo brygady:
Dowódca:
Fernando Gerasi y Mechulan (Hiszpan) (16 kwietnia – 15 lipca 1937)
Józef Strzelczyk „Jan Barwiński” (15 lipca 1937 – 28 marca 1938)
Michaił Chwatow „Charczenko” (Ukrainiec) (28 marca – 30 sierpnia 1938)
Bolesław Mołojec „Edward” (30 sierpnia – 24 września 1938)
Komisarz polityczny:
Stanisław Matuszczak (16 kwietnia – 2 sierpnia 1937)
Tadeusz Ćwik „Władysław Stopczyk” (2 sierpnia – 15 września 1937)
Stanisław Matuszczak (15 września 1937 – 28 marca 1938)
Lorenzo Varela (Hiszpan) (28 marca – 24 września 1938)
Szef sztabu:
Miraku (Albańczyk) (16 kwietnia 1937 – 28 marca 1938)
Tadeusz Oppman (28 marca – 3 kwietnia 1938)
Wiktor Mencel „Seweryn Mazrycer” (3 kwietnia – 9 kwietnia 1938)
Henryk Toruńczyk (9 kwietnia – 24 września 1938)
Batalion im. Jarosława Dąbrowskiego (16 kwietnia 1937 – 24 września 1938)
Dowódca:
Józef Strzelczyk „Jan Barwiński” (16 kwietnia – 15 lipca 1937)
Wacław Komar (15 lipca 1937 – 13 lutego 1938)
Franciszek Księżarczyk (13 – 16 lutego 1938)
Antoni Pietrzak (16 lutego – 17 marzec 1938)
José Martinez (Hiszpan) (17 marzec – 3 września 1938)
Emiliano Chamon (Hiszpan) (3 – 24 września 1938)
Komisarz polityczny:
Jan Rutkowski „Szymon” (16 kwietnia – 16 września 1937)
Józef Ziółkowski (16 września 1937 – 2 kwietnia 1938)
Seweryn Kirszenbaum „Sewek” (2 kwietnia – 18 lipca 1938)
Marcelino Blanco Otero (Hiszpan) (18 lipca – 24 września 1938)
Adiutant:
Stanisław Bielecki (16 kwietnia – 26 sierpnia 1937) – poległ
Franciszek Księżarczyk (26 sierpnia 1937 – 13 lutego 1938)
Antoni Pietrzak (13 – 16 lutego 1938)
Józef Mrozek (16 lutego – 24 września 1938)
Batalion im. José Palafoxa (6 lipca 1937 – 24 września 1938)
Dowódca:
Jan Tkaczow (6 lipca 1937 – 16 lutego 1938) – poległ
Józef Szlachta (16 – 17 lutego 1938)
Salvadore (Hiszpan) (17 lutego – 18 czerwca 1938)
Fernando D'Haro „Señor” (Hiszpan) (18 czerwca – 3 sierpnia 1938)
István Molnár (Węgier) (3 sierpnia – 24 września 1938)
Komisarz polityczny:
Mikołaj Dwornikow „Stanisław Tomaszewicz” (6 lipca 1937 – 16 lutego 1938) – poległ
Manola (Hiszpan) (16 lutego – 15 maja 1938)
Eugeniusz Szyr (15 maja – 24 września 1938)
Adiutant:
Bolesław Mołojec „Edward” (6 lipca – 27 października 1937)
Józef Szlachta (27 października 1937 – 12 stycznia 1938)
Henryk Toruńczyk (12 stycznia – 16 lutego 1938)
Adam Lewinski (16 lutego – 27 lipca 1938) – poległ
Jerzy Braun (27 lipca – 18 września 1938)
Paweł Schoenfeld (18 – 21 września 1938) – poległ
Jerzy Braun (21 – 24 września 1938)
Batalion im. Adama Mickiewicza (27 października 1937 – 24 września 1938)
Dowódca:
Bolesław Mołojec „Edward” (27 października 1937 – 28 marca 1938)
Jan Gacek (28 marca – 8 kwietnia 1938)
Leon Wachowiak (8 kwietnia – 10 czerwca 1938)
Franciszek Księżarczyk (10 czerwca – 24 września 1938)
Komisarz polityczny:
Wasyl Łazowy (27 października – 16 grudnia 1937)
Lamas (Argentyńczyk) (16 grudnia 1937 – 16 lutego 1938) – poległ
Ignacy Krzemień „Feuerberg” (16 lutego – 14 czerwca 1938)
Bolesław Maślankiewicz (14 czerwca – 25 lipca 1938)
Emilio Rueda (Hiszpan) (25 lipca – 2 września 1938)
Robles (Hiszpan) (2 września – 20 września 1938)
Bolesław Jeleń (20 – 24 września 1938)
Adiutant:
Roman Stefański (27 październik 1937 – 16 lutego 1938) – poległ
Leon Wachowiak (16 lutego – 16 marca 1938)
Jan Gacek (16 – 28 marca 1938)
Henryk Toruńczyk (28 marca – 9 kwietnia 1938)
Daniel Abramowicz (9 kwietnia – 27 lipca 1938) – poległ
Wiktor Mencel (27 lipca – 24 września 1938)
Batalion im. Matiasa Rakosiego (25 kwietnia 1937 – 24 września 1938)
Dowódca:
Ákos Hevesi (25 kwietnia – 12 czerwca 1937) – poległ
Mihály Szálvai „Czapajew” (28 sierpnia 1937 – 24 września 1938)
Komisarz polityczny:
György Weiszbrum (25 kwietnia – 14 maja 1937)
Imre Tarr (14 maja – 12 czerwca 1937) – poległ
György Weiszbrum (12 czerwca 1937 – 2 kwietnia 1938) – poległ
Jaime Villadrosa (Hiszpan) (2 kwietnia – 24 września 1938)
Bataliony czasowo wchodzące w skład Brygady im. Jarosława Dąbrowskiego
Batalion im. André Marty (16 kwietnia – 30 listopada 1937)
Dowódca:
Emile Boursiers (16 kwietnia – 30 listopada 1937)
Komisarz polityczny:
Armand Maniou (16 kwietnia – 30 listopada 1937)
Batalion im. Djure Djakovicia (19 sierpnia – 2 września 1937)
Dowódca:
Nikoł Marinow „Christow” (19 sierpnia – 2 września 1937)
Komisarz polityczny:
nie ustalono
Batalion im. Georgi Dymitrowa (10 października – 30 listopada 1937)
Dowódca:
Josef Pavel „Franta Szuster” (Czech) (10 października – 30 listopada 1937)
Komisarz polityczny:
Prodan Tabakow (Bułgar) (10 października – 30 listopada 1937)

Obsada personalna XIII brygady międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego (24 stycznia – 9 lutego 1939 roku)
Dowództwo brygady:
Dowódca:
Henryk Toruńczyk (24 – 27 stycznia 1939)
Mihály Szálvai „Czapajew” (Węgier) (27 stycznia – 9 lutego 1939)
Komisarz polityczny:
Roman Orłowski „Orłow” (24 stycznia – 9 lutego 1939)
Szef sztabu:
Wiktor Mencel (24 stycznia – 9 lutego 1939)
1 batalion
Dowódca:
István Molnár (Węgier) (24 – 27 stycznia 1939)
Józef Mrozek (27 stycznia – 9 lutego 1939)
Komisarz polityczny:
Ignacy Krzemień „Feurberg” (24 stycznia – 9 lutego 1939)
2 batalion
Dowódca:
Mihály Szálvai „Czapajew” (Węgier) (24 – 27 stycznia 1939)
István Molnár (Węgier) (27 stycznia – 9 lutego 1939)
Komisarz polityczny:
nie ustalono

user posted image
czerwono-czarny
słabo pamietana, a chlubna karta w historii Polski. podobnie jak rewolucja 1905 roku, syndykalisci w powstaniu warszawskim i pare innych.
Czas chyba troche odbudowac tradycje historyczna na lewicy i w ruchu anarchistycznycm bo to jednak wazny elemnt samoidentyfikacji.
Bo ile mozna fascynowac sie dokonaniami innych nacji? Tez mamy troche tradycji wolnosciowej/ lewicowej antyautorytarnej.
prawdapunk
no dokładnie, ale więkzość z tych wydarzeń została skutecznie zatuszowana przed społeczeństwem najpierw przez autorytarny reżim polski po majowej, potem przez rezim pseudokomunistyczny a teraz reżim neoliberalny.
czerwono-czarny
no i moze wreszcie nadworni historycy anarchizmu i lewicy zmiast po raz 1000 analizowac historie Kronsztadu czy Che Geuevary mogliby sie zabrac za to.
Chociaz np. Nowy Robotnik wybija sie tu na plus, bo czesto daja art. o polskiej hsitorii ruchów lewicowych/anarchistycznych itp. Ale reszt az uporem amniaków woli zyc milion kilometrów stad....ech, Polska
Dr.Wycior
po zajmowanie sie POLSKIM ruchem to widac NACJONALIZM, viva zap(ł)ata!
prawdapunk
w nowym NR jest historia I Maja na ziemiach polskich, jeszcze specjalnie nie czytałem(tylko przejżałem), ale jak ktoś chce to mogę ten art przepisać.
Dr.Wycior
pewnie jest na www.robotnik.prv.pl smile.gif ewentualnie moge zalatwic.
prawdapunk
niestety nie ma dry.gif
seksa
Odnośnie Dąbrowszczaków to polecam album Lecha Wyszczelskiego "Dąbrowszczacy" wydany w 1986 w Warszawie. Sporo przekłamań ale super zdjecia. Mozna poszukac w antykwariatach
Mowiac o Polakach walczacych w '36 warto tez wspomniec o ludziach walczacych w oddzialach anarchistycznej CNT (kolo 50 osócool.gif.

Wladze polskie w '36 wyjezdzajacym do Hiszpanii automatycznie odbieraly polskie obywatelstwo!
prawdapunk
QUOTE
Niestety, strona republikańska uległa buntownikom i w lutym 1939 roku Dąbrowszczacy przeszli przez francuską granicę, kończąc w ten sposób swój szlak bojowy. Republika padła miesiąc później, a Hiszpania przez następne trzydzieści pięć lat była rządzona przez juntę generała Franco. Tymczasem dla polskich uczestników walk w Hiszpanii zamiast odpoczynku i wytchnienia, nadchodziły - co może wydawać się dziwne - jeszcze cięższe czasy:

Polscy żołnierze brygad międzynarodowych nie mogli wrócić do Rzeczpospolitej, gdyż jako komuniści byli prześladowani przez sanacyjny rząd i trafiali do więzień. Nie mogli też wyjechać do jedynego wówczas komunistycznego kraju - Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, gdyż tam - pomimo swoich przekonań - oskarżani o szpiegostwo na rzecz Polski byli mordowani. Nie mogli nawet pozostać we Francji, gdyż ta przyjęła już kilkaset tysięcy hiszpańskich uchodźców.

Część z nich wyemigrowała do Ameryki, część mimo wszystko wróciła potajemnie do ojczyzny, inni rozjechali się po Francji, a niewielka grupa zasiliła szeregi Francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Gdy wybuchła II Wojna Światowa nieliczni Dąbrowszczacy wzięli w niej udział w szeregach Wojska Polskiego. Jednak nawet po jej zakończeniu nie zaznali spokoju - w tym samym czasie, gdy na Pradze powstawała ulica ich imienia, wielu z nich trafiało do więzień - komunistyczne władze PRL eliminowały wszystkich tych, którzy mogliby im zagrozić. Dzisiaj żyje tylko kilkudziesięciu z ponad pięciu tysięcy polskich weteranów walk w Hiszpanii. Niezależnie od ich przekonań politycznych należy podziwiać ich odwagę okazaną nie tylko na polu walki, ale także w gorzkich powojennych latach.
Dr.Wycior
QUOTE(seksa @ Apr 19 2005, 09:54 PM)
Wladze polskie w '36 wyjezdzajacym do Hiszpanii automatycznie odbieraly polskie obywatelstwo!
*



za to zla komuna dawala im emerytury...

a przy okazji, skurwysyny z pisuaru chca odebrac im te swiadczenia, malo obchodzi ich przy tym fakt ze pobiera je 1 osoba...
prawdapunk
QUOTE(Dr.Wycior @ Apr 19 2005, 10:44 PM)
za to zla komuna dawala im emerytury...

a przy okazji, skurwysyny z pisuaru chca odebrac im te swiadczenia, malo obchodzi ich przy tym fakt ze pobiera je 1 osoba...
*


czy tak dawała, to bym spekulował(wielu zgniło w prl-owskich więzieniach),natomist paru dostału ordery w 1956 roku
user posted image
Cisza
W sprawie Dąbrowszczaków polecam wspomnienia Jana Rutkowskiego "Szymona" pt. "Czas walki, klęsk i zwycięstwa"

W1986 też wyd. MON wydało książkę "Hiszpańska wojna narodoworewolucyjna" - wprawdzie politycznie pełna manipulacji, ale dosyć wyczerpujący opis działań zbrojnych.

Czasem tytuły te pojawiają się na allegro

Dla hobbystów interesujących się umundurowaniem brygad polecam:
też

http://www.ospreypublishing.com/title_deta...e=P3672&ser=ELI
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2005 Invision Power Services, Inc.